کتابخانه مرکزی دانشگاه در دو طبقه در مجموعه دانشکده پزشکی واقع شده است که شامل بخش های زیر می باشد :

 
     
 امانت:

 مهمترین خدمات این بخش عبارتند از : امانت دادن منابع ، بررسی و پیگیری برگشت منابع ، اعمال مقررات دیرکرد ، بررسی مخازن به منظور قفسه خوانی و وجین کردن مجموعه کتابخانه ، این بخش در طبقه همکف واقع گردیده است و روزانه جوابگوی بیش از 150 نفر مراجعه کننده می باشد.

 

 کتب مرجع:

 کتابهای مرجع  کتبی هستند که با علامت (م ) و یا (REF مشخص شده اند و در موارد خاص به آنها مراجعه می شود (مثل دایره المعارفها ، واژه نامه ها ، زندگی نامه ها ، اطلس
ها و ...) این کتابها در صورت نیاز مراجعین طبق مقررات و آئین نامه کتابخانه به امانت داده می شوند. این بخش دارای مجموعه ای در حدود1500
 جلد کتاب  (لاتین و فارسی ) می باشد و در طبقه همکف کتابخانه واقع شده است.
 

 نشریات ادواری:

 این بخش به دلیل روزآمد بودن اطلاعات و جایگاه خاص نشریات ادواری پزشکی برای پژوهشگران بیشترین هزینه را به خود اختصاص داده است و شامل905  عنوان مجله لاتین و 445 عنوان مجله فارسی و چندین عنوان روزنامه است .این مجموعه بنابر نیازهای آموزشی رشته های مختلف دانشگاهی و زمینه های مختلف پژوهشی گردآوری شده است. بخش نشریات جاری در طبقه همکف واقع شده است . نسخه های صحافی شده نشریات فارسی و لاتین در طبقه فوقانی کتابخانه نگهداری می شوند. مجموعه نشریات کتابخانه از طریق نرم افزار جامع کتابخانه قابل بازیابی می باشند. 

 سایت کتابخانه :

 پایگاه عرضه اطلاعات پزشکی کتابخانه مرکزی از تیرماه سال 1382 با هدف تامین منابع علمی و اطلاعاتی در زمینه علوم پزشکی برای اعضاء ایجاد گردید و در حال حاضر با اتصال  به Server دانشگاه علوم پزشکی از طریق آنتن (Wireless) و تجهیز محیط کتابخانه به 31 ایستگاه عرضه اطلاعات، یک دستگاه پرینتر لیزری ، یک دستگاه اسکنر و یک دستگاه ویدئو پروژکتور به همراه پرده نمایش همچنین ارتقاء سیستم نرم افزار پارس آذرخش از DOS به Windows و سپس تحت Web و اتصال به بانکهای اطلاعاتی روزانه جوابگوی بیش از 140 نفر مراجعه کننده به این پایگاه می باشد این بخش در طبقه فوقانی می باشد.

 

 پایان نامه ها:

  این بخش وظیفه گردآوری ، سازماندهی و آماده سازی  پایان نامه های تحصیلی فارغ التحصیلان رشته های دکترای تخصصی و فوق تخصصی پزشکی و PhD و دوره های عمومی پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی و کارشناسی  ارشد کلیه رشته های دانشگاه علوم پزشکی کرمان را برعهده دارد و کلیه فارغ التحصیلان فوق موظف به تحویل دو نسخه پایان نامه خود  به کتابخانه مرکزی می باشند که یک نسخه از آن جهت نگهداری در کتابخانه مرکزی و یک نسخه به مرکز اسناد و مدارک علمی ایران  ارسال می گردد.

کلیه اطلاعات مربوط به پایان  نامه ها با استفاده از نرم افزار جامع کتابخانه نمایه سازی و از طریق کامپیوتر قابل بازیابی می باشند این بخش بصورت یک بانک اطلاعات روزانه جوابگوی نیازهای اطلاعاتی محققین است.

بررسی  تکراری نبودن موضوع پایان نامه ها  برای مراجعین در  این بخش انجام می گیرد.

 سالن مطالعه:

 این بخش در طبقه فوقانی کتابخانه واقع بوده و ظرفیت 102 نفر دانشجو را دارد.

 
 سفارشات:

 در این بخش فرایند فراهم آوری منابع شامل انتخاب ، سفارش ، تهیه منابع انجام می شود.در این بخش جهت تامین کتب و نشریات مورد نیاز دانشگاه فعالیتهای زیر انجام می گیرد:

1-  دریافت تقاضا و تکمیل اطلاعات کتابشناختی آن

2-  کنترل تقاضا ها با منابع کتابخانه

3-  تشکیل کمیته انتخاب منابع و پیگیری مصوبات آن

4-  اشتراک و خرید منابع اطلاعاتی فارسی

5-  امانت بین کتابخانه ای

6-  تهیه و سفارش انواع منابع اطلاعاتی لاتین و الکترونیک

7-  دریافت منابع اطلاعاتی

8-  انجام امور مربوط به مناقصه ، تهیه پروفرم از کارگزاران  مربوطه و تامین اعتبار ارزی و ریالی از سازمان مرکزی دانشگاه 

9-  صحافی نشریات فارسی و لاتین

 سمعی بصری:

 این بخش دارای دو  دستگاه تلویزیون ، دو دستگاه DVD Player و دو دستگاه کامپیوتر می باشد.در این بخش مجموعه ای از کتب به صورت CD و تعدادی نوار آموزش زبان انگلیسی و نوار VHS آموزش مهارتهای پزشکی نگهداری می شود که مراجعین می توانند با ارائه کارت معتبر از مسئول بخش مربوطه به امانت گیرند.

 خدمات فنی:

 این بخش وظیفه فهرست نویسی و آماده سازی مجموعه کتابهای فارسی و انگلیسی را بر عهده دارد و فهرست نویسی کتابها مطابق قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن و بر اساس نظام رده بندی کتابخانه ملی پزشکی (NLM ) انجام می شود و سیستم کتابخانه باز می باشد. این بخش در طبقه همکف واقع شده است .